CANON EOS R6 body RUK/SEE (4082C044)
The high-tech Canon EOS R6 mirrorless camera combines high performance with superb image quality.
Characteristics:
- Model: Canon EOS R6
- Completion: body only
- Model range: RUK/SEE
- Art ID: 4082C044
| Characteristics | |
| "Hot shoe for external flash | No. |
| Adjust the contrast | rotary |
| Adjust the sharpness | No. |
| Battery model | Li-Ion |
| Color | 680г |
| Compatible with Eye-Fi memory cards | SD (Secure Digital); SDHC; SDXC |
| Connectors | No. |
| Continuous shooting modes | 2 or 10 s |
| Depth | 98mm |
| Diagonal of the LCD display | digital |
| Eliminate the red eye effect | Yes. |
| Equipment. | black |
| Exposure | Automatic (ambient light priority/white priority), Daylight, Shadow, Cloudy, Incandescent, Fluorescent, Flash, Custom, Color temperature |
| Focus on the face | Yes. |
| Height | 138mm |
| LCD touch screen | 3" |
| Light sensitivity | No. |
| Manual focusing | Max. approx. 12 fps with mechanical shutter; speed for more than 1000 JPEG images or 240 RAW images. Max. approx. 20 fps with electronic shutter; speed for more than 1000 JPEG images or 120 RAW images |
| Matrix size | CMOS (CMOS) |
| Matrix type | 20.1 |
| Mounting the LCD display | Yes. |
| Number of effective megapixels | systemic |
| Photo file format | 3840 x 2160 (4K UHD) |
| Power supply | USB; audio input (for microphone); micro-HDMI |
| Preliminary flash | No. |
| Recording sound | No. |
| Self-timer | auto; P; A; M |
| Setting the exposure | 30-1/8000 s (in 1/2 or 1/3-stop increments), manual shutter speed (full shutter speed range - BULB mode; available range depends on shooting mode) |
| Smile function | Yes. |
| Type of memory card | Wi-Fi; Bluetooth |
| Video recording quality | yes |
| Viewfinder | Full Frame (35.9 x 23.9 mm) |
| Warranty | camera, R-F-5 camera body cover, ER-EOS R6 strap, LC-E6E charger, LP-E6NH battery, battery cover, power cable, IFC-100U interface cable + security device, documentation |
| Weight | 88mm |
| White balance modes | Auto 100 - 102,400 (in 1/3-stop or 1-stop increments); ISO sensitivity can be extended to L:50, H: 204 800 |
| Width | LP-E6NH |
| Wireless communications | JPEG; RAW |
| Сondition | New |
CANON EOS R6 body RUK/SEE (4082C044)
- Brand: Canon
- Product Code: PM43-10023
- Availability: In Stock
- 80 028.00 р.
-
79 528.00 р.
- Ex Tax: 79 528.00 р.





