Samsung Galaxy S21 FE 8/256 Gb Dual Sim Gray (SM-G990BZAWSEK)
smartphone.Color: Gray
Operative Memory: 8 Gb
Built-in memory: 256 Gb
Dual Sim support
| Characteristics | |
| Back cover material | gray |
| Battery | Li-Ion |
| Battery type | 5.0 |
| Bluetooth version | A-GPS; BDS; USB Type-C; Wi-Fi; Bluetooth; GPS; Glonass; NFC |
| Body | plastic |
| Built-in memory, GB | 2.84GHz |
| Charging technology | 4500mAh |
| Color | face recognition; Fingerprint scanner on the screen |
| Communications | aperture f/2.2 / 1/2.74" / 0.8µm / viewing angle: 81˚ |
| Device type | SAMSUNG |
| Display diagonal | Nano-SIM |
| Equipment. | 177г |
| Features of the main camera | 8MP |
| Features of the main camera video recording | 2160p@60fps |
| Features. | 16h. |
| Front camera | 8K / 7680×4320 / stereo sound |
| Front camera features | 32MP |
| Internet | Galaxy S21 FE |
| Main camera | not supported |
| Matrix | 6.4" |
| Maximum processor frequency | 8 |
| Maximum resolution of the recorded video | 12 megapixel main wide-angle camera (f/1.8 / 1/1.76" / 1.8µm / OIS / DP AF), 12 megapixel ultra-wide-angle camera (f/2.2 / 1/3.0" / 1.12µm / FOV 123˚) (f/2.4 / 1/4.5" / 1.0µm / optical zoom 3x / Space Zoom 30x) |
| Number of cores | Qualcomm Snapdragon 888 + Adreno 660 |
| Number of SIM cards | 3G; 4G (LTE); 5G |
| Operating system | smartphone |
| Operating system version | Android |
| Pixels per inch | 120 Hz |
| Play music | 37h |
| Play video | 79h. |
| Processor + video chip | Corning Gorilla Glass Victus |
| Protection standard | unassembled |
| RAM, GB | 256 |
| Resolution | Dynamic AMOLED |
| Safety glass | 401 |
| Samsung model range | 12 |
| Screen refresh rate | 2400x1080 |
| Second module (main camera) | 12MP |
| Security. | light sensor; proximity sensor; accelerometer; barometer; gyroscope |
| Sensors | triple camera |
| SIM card type | 2 |
| Size. | IP68 |
| Support for memory cards | 8 |
| Third module (main camera) | 12MP |
| Warranty | warranty card, documentation, synchronization cable, SIM card eject tool, phone |
| Weight | 155.7 x 74.5 x 7.9 mm |
| Work in conversation mode | wireless charging; fast charging; reverse charging |
| Сondition | Used |
Smartphone SAMSUNG Galaxy S21 FE Gb Dual Sim Gray (SM-G990BZAWSEK)
- Brand: SAMSUNG
- Product Code: PM43-10006
- Availability: In Stock
-
19 500.00 р.
- Ex Tax: 19 500.00 р.
-
- 15 or more 18 500.00 р.




